Değerli Çalışanlar ;

4 Nisan 2015 tarihinde yasalaşan kanuna göre zorunlu kapsamlarda Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan işçilerin fabrika sahalarında çalışması yasaklanmıştır.

Makine sektörünün lider kuruluşlarından olan CG BETON SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ bu konuda üzerine diişen görevden kaçınmamış ve ülkemizin ekonomik durumuna bağlı olarak Mesleki Yeterlilik Kurumunun üretici firma Sosyal Sorumluluk Projesi için elini taşın altına koymuştur.

Sosyal Sorumluluk projemlze başvuran çalışanlar ve firmalarımız, yetkili belgelendirme kuruluşu ALBERK QA BELGELENDİRME VE AKADEMİ HİZMETLERİ A.Ş. tarafından yapılan teorik ve pratik sınavlardan geçmeleri halinde uluslararası geçerli olan Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanacaklardır. Bu kapsamda çalışanlarımız ve fabrikalarımız herhangi bir başvuru ücreti ödemeyecektir.

 

MYK MES LEKİ YETERLİLİK BELGES İ ZORUNLULUĞU NEDİR?

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilecek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaşmıştır. Kanun 5544 sayllı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da önemli değişiklikler yapmış bulunmaktadır.

Bu değişikliklerin en önemlilerinden blri şüphesiz çalışma ve iş dünyasını yakından ilgilendiren belge zorunluluğu getirilen meslekler olmuştur.

Kanuna göre; “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.”

 

ÇALIŞAN İÇİN MESLEKİ YETERLİLİK BELGES İNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

 

Çalışanlar açısından belge sahibi olmanın başlıca avantajı, belge sahibi kişinin ilgili meslekte yetkin olduğunu kanıtlamasıdır. Bu sayede çalışma hayatında vasıflı işçilerle, vasıfsız işçiler belirlenmiş olacak ve çalışma şartları, bu doğrultuda yeniden düzenlenebilecektir.

Belgesiz işçi çalıştırmanın yasak olması nedeniyle belge sahibi işçilere yeni iş fırsatları doğacaktır. Ayrıca, Europass Uluslararası geçerliliğe sahip belge sayesinde, belge sahibi çalışanlar yuı4 dışında da çalışma imkânları bulabilecektir. Belge sahipleri prim teşvikiyle işverenine önemli maliyet avantajı sunacak olup, bu durum işe alınmada tercih sebebi oluşturacak ve çalışma şartlarına olumlu olarak yansıyacaktır. Hâlihazırda çalışmakta olan işçilerimiz için 12 ay ‘a kadar işveren prim payı ödemesi bu teşvik kapsamındadır.

Özellikle belge sahibi meslek erbabının ilk kez işe yerleştirilmesinde ise SGK primlerinde özel uygulamalar olup, 54 aya kadar değişen zaman diliminde teşvik uygulaması mevcuttur.

 

PROJE KAPSAMINDA MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NASIL ALINIR?

 

Ustalarımız   CG   BETON   SANAYİ   TİCARET   LİMİTED   ŞİRKETİ Sosyal  Sorumluluk    Projesi kapsamında Mesleki Yeterlilik Belgelerini aşağıda verilen yeterlilikte olmak üzere alabilirler.

 

NO Yeterlilik Kodu Yeterlilik Adi Seviye
1 12UY0049-3 Betoncu 3
2 16UY0253-2 Inşaat Işçisi 2

 

Proje kapsamında başarılı olan ustalarımızın sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır (Devlet Teşvikinden).

Bu mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen ustalarımız, ön başvurularını aşağıdaki bağlantı üzerinden yaparak süreçlerini başlatabilirler. Ön başvurunuz yetkili ulaştıktan sonra, Yetkili ALBERK

 

QA BELGELENDİRME VE AKADEMİ HİZMETLERİ A.Ş. size daha detaylı bilgi vermek iizere dönüş yapacak ve başvuru sürecinizi tamamlamanızı sağlayacaktır. Kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra tarafınıza sınav tarihi ve saati bildiıilecektiı. Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu ALBERK QA BELGELENDİRME VE AKADEMİ HİZMETLERİ A.Ş. tarafından ulusal yeterliliklere göre yürütülen teorik ve performansa dayalı sınavlarda başarılı olan adaya, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı format dâhilinde taşınabilir cüzdan tipi MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı MYK tarafından düzenlenerek ulaştırılır.

 

SINAV DUYURUSU VE TARİHİ NAS IL BİLDİRİLİR?

 

Belge almak için başvuru yapan adaylara sınav tarihi ve saati telefonla aranarak ve kısa mesajla bildirilir. Sınava katılarak başarılı olan adaylara MYK tarafından düzenlenen be Igeleri, yetkili kuruluş tarafından imza karşılığında teslim edilir.

 

SINAV İÇİN GEREKLİ MALZEME VE ARAÇ GEREÇLER NELERDİR?

 

Adayın sınava girerken yanında kimlik belgesini (nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport) bulundurması zorunludur. Bunun dışında slnav için gerekli olan tüm araç gereç ve dokümanlar slnav merkezlerinde mevcuttur.

 

ALBERK QA BELGELENDİRME VE AKADEMİ HİZMETLERİ A.Ş. HANGİ İLLERDE SINAV MERKEZLERİ BULUNMAKTAD1R?

 

Alberk QA Akademi firması, MYK Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş ALMANYA (DAKKS), AMERİKA(IAS) ve TÜRKAK Akreditasyonlarına sahip Uluslararası denetim ve sertifikalandırma kuru1uşudur.26 ülkede ofisleri bulunan Alberk QA Türkiye’de 12 ofis ve sınav merkezi, 21 ilde ise sınav yapıcı ve daimi personeli bulunmaktadır.

Aşağıdaki sınav merkezlerinde ve atölyelerinde ilgili kapsamlar dâhilinde sınav açılabilecektir. ADANA, ANKARA, ANTALYA, BURSA, DİYARBAKIR, ESKİŞEHİR, GAZİANTEP, HATAY, İSTANBUL, İZMİR, İZMİT-KOCAELİ, KAHRAMANMARAŞ, KAYSERİ, KONYA, MALATYA, MERSİN-TARSUS, SAMS UN. ŞANLIURFA, TEKİRDAĞ-ÇORLU, TRABZON, VAN

 

HANGİ KAPSAMLARDA BAŞVURU YAPILABİLİR?

 

NO Yeterlilik Kodu Yeterlilik Adı Seviye
1 12UY0049-3 Betoncu 3
2 16UY0253-2 Inşaat Işçisi 2

 

BAŞVURU

Başvuru için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız. http://www.qames1ekiyeterlilik.com/sinav/basvuru/